Príbuzné nástroje fujár

    Pri akceptácii zaradenia fujary do rodiny trojdierkových píšťal, treba poznamenať, že na Slovensku máme 4 vyhranené typy týchto nástrojov:
  1. kostené handrárske píšťaly;
  2. drevené jednorúčky, vyhotovené štiepaním dreva na severozápadnom Slovensku;
  3. dlhé vŕtané trojdierkové píšťaly (60-90 cm) rozšírené na strednom i východnom Slovensku;
  4. fujary (pôvodne sa vyskytujúce v oblasti Zvolenskej župy).

späť na východziu stránku
Webmastri & copyright

Fujara sa považuje za nástroj rozšírený na Podpoľaní. Ak si uvedomíme, že fujara je trojdierková basová píšťala, zistíme, že má mnoho príbuzných nástrojov.
Jednou skupinou sú nástroje s pomocnou píšťalou na prívod vzduchu. Toto zariadenie je typické pre drevené dychové nástroje basovej polohy. V tomto kontexte prestáva byť fujara izolovaným nástrojom v oblasti Podpoľania a ocitá sa vo veľkej skupine inštrumentov s podobným konštrukčným princípom. Túto prezentujú umelecné dychové nástroje (samozrejme basovej polohy) z obdobia renesancie a baroka a niektoré ľudové nástroje podobné fujare.
Zo skupiny ľudových nástrojov možno spomenúť nástroj podobný fujare u Huculov na Ukrajine. Výskyt v1ak nereprezentuje samostaný typ a dáva sa do súvislosti s pohybom pastierov z oblasti Slovenska.
Ďalším fujare blízkym nástrojom je v Poľsku rozšírená basová píšťala, ktorá však nemá hmatové otvory. Hrá sa na nej ako na koncovke, teda systémom prefukovania.
Pozoruhodným nástrojom je basová píšťala nachádzajúca sa u Indiánov v Andách. Opäť má pomocnú prívodnú píšťalu na prívod vzduchu avšak s 5-6 hmatovými otvormi v plášti nástoja. Tento nástroj jednoznačne hráva v zoskupení s inými dychovými nástrojmi, kým pôvodná funkcia našej fujary je vzťahovaná na sólový prejav intímneho charakteru.

Autor textu: Karol Kočík.
© Všetky práva vyhradené.

späť << | >> O fujarovej piesni