Závadka nad Hronom

Pohľad z vyššie položenej ulice na dedinu a Nízke Tatry v pozadí.

"Závadka nad Hronom" sa nachádza v malebnom horehronskom údolí, na úpätí Nízkych Tatier. Je obkolesená tromi prírodnými rezerváciami:

  • Na severe Nízke Tatry
  • Na juhu Muránska Planina
  • Na východe Slovenský Raj
späť na východziu stránku
Webmastri & copyright

Čo sa nachádza v dedine ?

Okrem čistej malebnej prírody, a klasických murovaných domov sa v Závadke dochovalo aj niekoľko tradičných dreveníc. Samozrejmosťou je kostol a niekoľko krčiem a obchodov s potravinami. No je tu aj krytá plaváreň so saunou, neďaleko je aj rybník, a v zime fungujúci lyžiarsky vlek - poma, v susednej dedine Polomka dokonca aj so snežnými delami.

Napríklad oproti nášmu murovanému domu stojí táto nová, no tradičná drevenica:

Závadka nad Hronom je živá dedina, kde sa moderná architektúra miesi s pôvodnou. Mnoho tradičných dreveníc si ľudia časom prestavali na murované domy, no mnoho sa aj dochovalo v pôvodnej forme. V poslednom čase sa dokonca zachovávajú pôvodné tradície a stavajú sa aj nové drevenice.

Napravo stará drevenica, hore nová.

V dedine bolo vybudované moderné Európske Vzdelávacie Stredisko, ktoré organizuje mnoho rôznych aktivít a poskytuje aj sprievodcov.

Cez Závadku tečie nezvyčajne malá (inak veľká) rieka Hron, ktorá pramení neďaleko na Kráľovej Holi. Cez zimu je Hron skoro zamrznutý. Korčulovať sa však dá hlavne na miestnom rybníku.

Kráľova Hoľa, vzdialená zo Závadky len 25 km, je dôležitým vrchom Slovenska, kde pramenia 3 veľké Slovenské rieky: Váh (Čierny Váh), Hron, Hornád (ako aj Hnilec).


Tradičné horehronské kroje sa ešte stále nosia pri slávnostných príležitostiach a do kostola, no najmä pri príležitosti Horehronských folklórnych slávností v susednej Heľpe.