Cena fujary

Ceny fujár sú veľmi rôzne. Na Slovensku je za štandard považovaná 174 cm dlhá fujara ladená v G. Takáto fujara môže stáť iba 4 800 Sk ale aj 35 000 Sk.

Cena fujary závisí od mnohých faktorov:

Pre Folkart Slovakia je vždy najdôležitejšia kvalita hudobného prejavu fujary, a podľa toho sa snažíme aj fujary do ponuky vyberať. Tu treba zdôrazniť, že aj tá najlacnejšia fujara kúpená cez www.fujara.sk bude hrať aspoň obstojne a na občasné hranie úplne postačí.

Aktuálna ponuka nástrojov:
späť na východziu stránku
Webmastri & copyright

Cena fujary sa odvíja od týchto kritérií:

Podľa kvality výrobcu.

Fujara od známeho výrobcu môže stáť aj 3x viac, ako fujara od výrobcu neznámeho. Zároveň však platí, že známi výrobci fujár sú známy práve tým, že vyrábajú kvalitné nástroje. To je jediná cesta ako sa stať známym výrobcom :o)

Podľa kvality nástroja.

Aj fujary od toho istého výrobcu sú rôzne. Na niektoré bolo použité staršie a kvalitnejšie drevo, jedny sa vydaria viac, iné menej. To sa samozrejme odráža aj v ich cene. Každý výrobca má pár fujár, ktoré si jednoznačne cení viac. Zvyčajne sú to výnimočne hrajúce alebo krásne zdobené fujary. Výrobcovia fujár zvyčajne najkrajšie vyzdobia práve tie najlepšie hrajúce fujary.


Podľa techniky zdobenia fujary:

Každý výrobca má svoj vlastný ornament a zaužívaný štýl zdobenia. Teda fujary od toho istého výrobcu sú vždy zdobené podobne. No keďže sa vždy zdobí ručne, každá fujara je zároveň iná, svojská a je unikátnym umeleckým dielom.

Najdrahšie sú vybíjané fujary.

Táto technika zdobenia je nielen pracná, no aj veľmi efektná. V kvalite a hustote vybíjania však bývajú veľké (aj cenové) rozdiely. Krásne a husto vybíjaná fujara vyžaduje dlhé mesiace trpezlivej práce, napr. fujary pána Kíšika. Krásne no omnoho lacnejšie sú vybíjané fujary fujaráša Juraja Holíka.

Veľmi drahé bývajú aj reliéfne vyrezávané fujary.

Tie najkrajšie a najdrahšie sú nádherné a jedinečné rezbárske diela, napr. fujary pána Grieša. Drahšie sú napr. hlbokým rezom vyrezávané fujary fujaráša Tibora Koblíčka.

Lacnejšie už sú kyselinou leptané fujary.

Táto tradičná technika zdobenia je najpoužívanejšia. Takisto sú rozdiely v kvalite prevedenia, ktoré sa samozrejme odrážajú aj v cene. Taktiež je veľký rozdiel či sa použije hlboký rez, alebo len obyčajný, atd. Napr. fujary pána Pavla Smutného, Ladislava Libicu, Pavla Bielčíka atd.

Ešte o trochu lacnejšie sú jednoduchým rezom zdobené fujary.

Táto technika je akokeby medzistupňom medzi morenou a kyselinou leptanou fujarou. Ornament sa vyreže nožíkom alebo v-dlátkom a fujara sa namorí. Pri kyselinou leptaných fujarách sa tento ornament ešte v druhej fáze vypaľuje kyselinou. Krásne v-dlátkom a reliéfnym rezom dekorované fujary sú aj narp. priamo od nás - Folkart Slovakia, alebo rezom dekorované fujary pána Dušana Holíka.

Najlacnejšie sú samozrejme nezdobené, len morené fujary.

Tiež môžu byť veľmi krásne, najmä ak je použité drevo vyzdobené od prírody nádhernou kresbou. Majstrom vo výbere dreva na morené fujary je napr. fujaráš Ladislav Libica.

Povrchová úprava fujary.


Podľa veľkosti a ladenia fujary.

S dĺžkou fujary rapídne stúpa aj cena. Všeobecne platí, že čím je potrebné drevo dlhšie, tým je vzácnejšie a tiež je omnoho ťažšie ho opracovať a dobre zladiť. Čím väčšie drevo (a teda aj fujara), tým presnejšia a istejšia musí byť ruka výrobcu. Aj tá najmenšia chybička v zvukotvornom zariadení, ktorú pri malej fujarke ani nespoznať, bude na veľkej fujare zreteľne počuť, ba môže ju aj celú pokaziť.

Pre lepšiu orientáciu si môžete ešte prečítať: